Domů Rodina Spolu či zvlášť? Respektujte rozhodnutí rodičů, kde stráví Vánoce

Spolu či zvlášť? Respektujte rozhodnutí rodičů, kde stráví Vánoce

-

Pokud to rodiče chtějí, nechte je trávit Vánoce samých, tvrdí odbornice.

TASR 20.12.2019 12:00 rodina, vánoce, večeraFoto: Shutterstock
Jak bude vypadat vaše štědrovečerní večeře?
Terapeutka z online poradny Ligy za duševní zdraví Jolana Kusá připomněla, že je to dokonce povinností dětí. „Jsou přece dospělí a svéprávní. Důležité je, aby měli jistotu, že jsou u vás vítáni, i vy abyste si byli jisti, že vaše pozvání je upřímné, „doporučuje.

Rodiče podle jejích slov mohou mít dobré důvody pro své rozhodnutí, potřebují už více klidu a ticha, jsou zvyklí na své řády, obřady. Někdy nechtějí rušit své děti, chtějí dopřát intimitu rodině, prostor na vybudování a užití si svých rodinných svátků. „Zdá se, že není zrovna doba velkých rodin za jedním stolem, což i štědrovečerním. Vaši rodiče vědí, jak rychle žijete, honíte čas, a tak vám ten sváteční chtějí dopřát pro vašich nejbližších, manžela, manželku a děti, „tvrdí odbornice.

Poukázala na to, že do svátků vstupuje polovina cizího elementu – zvyků a obřadů partnera. „Rodiče by se museli přizpůsobit, projevit toleranci, mohli by se cítit nepohodlně. Důležité je, aby věděli, že jejich navštívíte a vaše návštěva bude srdečná a z lásky, ne povinná, neboť se to patří. Také je důležité, aby věděli, že ty dveře u vás se nezavřou pro ně, ať by se rozhodli jakkoli, „doporučuje Kusá.

Připomněla, že úcta a ohleduplnost jsou projevy lásky rozhodně více než dělat dobře někomu, no násilím. „I když by rozumné argumenty byly, třeba na té druhé straně byste měli jistotu, že je o nich postaráno, že jsou zdraví a v pořádku. Život vám vrací ten pocit obav o nich, který oni zažívali celé vaše dětství, „uzavřela.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek