Domů Blog

Proč nám doma vznikají plísně a jak se jich zbavit ?

0
Plíseň je velmi nepříjemným a nebezpečným společníkem v našich domovech. Vzniká nejen ve starých bytech, ale i v moderních novostavbách.
Jak vzniká plíseň v domácnostech

Většinou je důsledkem vysoké vlhkosti a nedostatečného odvětrávání prostor. Pokud máte plíseň ve své domácnosti, nezoufejte, vše je možné vyřešit, nebo jejího vzniku správně předcházet. Plísně se většinou vyskytují tam, kde je tmavě a vlhko. Nejčastěji je vidět na stěnách, v rozích pokojů, v dlaždičky nebo v rozích vany.

Rizika plísní

Plísně představují zvýšené zdravotní riziko, protože do prostoru vylučují škodliviny, které mohou výrazně poškodit zdraví člověka. Plísně mohou způsobit řadu onemocnění: ekzémy, mykózy, plicní problémy, alergie, bolesti hlavy, bolesti kloubů a jiné.

Co plísně zapříčiňuje

  nevětraném pokojů
  nadměrná vlhkost v prostorách
  nevhodné vytápění domů
  Zatékající místa v příbytku

Jak jim předcházet?

Větrat, větrat a ještě jednou větrat! To je nejdůležitější pomocník v boji proti plísním. Je možné odvětrat prostory i používáním ventilátorů. Velmi důležité je pravidelně čistit povrchy a materiály, které jsou nejnáchylnější na tvorbu plísní (rohy místností, vana, koupelna, sprcha, rohy pokojů). Nejlepší je jejich vyčistit Savem.

Ventilátory jsou dobré na to, že snižují vlhkost v prostorách. V koupelně by vždy mělo být malé okno a každý den ji třeba větrat. Nepříjemné je, pokud tam okno není. Snažte se pak alespoň otevírat dveře na koupelně. Otevírání dveří mezi pokoji je velmi účinné, jde o to, aby stále v místnostech cirkuloval vzduch. Nejlepší je, pokud svítí slunce, určitě je vhodné vpustit dovnitř sluneční paprsky.Samolepící kamenné obklady – kousek přírody do vašeho domova

0
Čím více se moderní člověk vzdaluje přírodě, tím více nás to k ní táhne. Kamenné obklady z břidlice nebo mramoru vám ho dopřejí denně, ať už bydlíte v domě, nebo v bytě. Díky samolepicím obkladem navíc zvládnete montáž snadno, rychle a svépomocí. Vzhledem k dostupnosti materiálu a novým technologiím instalace dnes obklady z přírodního (ne umělého) kamene zdobí tisíce domácností po celém světě.
Samolepící obklady dodají vašemu bydlení novou dimenzi

K favoritům na trhu patří samolepící kamenné obklady alfistického. Jak napovídá název, jejich hlavní předností je inovativní samolepící technologie, která umožňuje jednoduchou, rychlou a bezprašnou montáž na stěnu, sádrokarton, umakart i OSB desky. Obejdete se tak bez lepidla, speciálního nářadí, drahé práce řemeslníka a zpravidla i úklidu. Instalaci obkladů alfistického zvládnete pravděpodobně sami, s nářadím, které máte doma ve skříni.

3D provedení obkladů pak propůjčí vašemu interiéru unikátní vzhled, který vám bude každá návštěva nahlas závidět.
S přírodním kamenem se fantazii meze nekladou

Samolepící obklady se přitom - co do estetiky, odolnosti a životnosti - směle vyrovnají klasickým obkladem. K dispozici jsou obklady z břidlice, kvarcitu, mramoru a pískovce v různých barevných odstínech a variacích.

Svobodu máte i co do umístění obkladů. Popusťte uzdu fantazii a vyzdobte jimi například kamna nebo kuchyni.

Do namáhaných prostor se hodí břidlice, která vyniká odolností vůči vlhku, záři a zašpinění. Nejčastěji však obkládáme stěny v obývacím pokoji a předsíni, které reprezentují náš domov. Noblesní dojem umocníte mramorem, vzdušný a světlý vzhled docílíte kvarcitu či pískovcem.

Při výběru vzorek zohledněte celkový ráz prostoru včetně nábytku.

	      

Jak zbavit zdi vlhkosti

0
Máte v domě vlhké zdi? Jde o problém, který byste neměli brát na lehkou váhu. Možností na sanaci je několik.

Nadměrná vlhkost ve zdivu obvykle dá o sobě vědět. A nejde jen o typický zápach zatuchliny. Na povrchu stěn se objeví tmavé mapy, případně solné výkvěty, omítka se začne vydouvat a opadávat.

Vlhké zdi mají výrazně horší tepelněizolační schopnost, s čímž jsou spojeny vyšší náklady na vytápění, ale nebezpečné je zejména zhoršení statických vlastností a růst plísní a hnilobných bakterií, pro které je vlhké prostředí ideální. Je tedy jasné, že vlhké zdi nemohou zůstat bez povšimnutí. Co s tím?

Osvědčený postup je: najít příčinu vlhnutí, odstranit ji a pak zdi vysušit. Příčin může být mnoho a také způsobů, jak dům odvlhčit, je několik. Vlhké stěny mohou být například důsledkem chybějícího zateplení, prasklého potrubí či dešťové vody, která se pro poškozené žlaby dostává tam, kam by neměla.

Nejčastěji je však důvodem vlhnutí zdí nedostatečná, poškozená nebo chybějící hydroizolace. Voda se tak do nich dostává z podloží či okolní zeminy (vzlínáním v kapilárách ve stavebních materiálech dokáže vystoupat až do výšky 10 m). V takovém případě se na sanaci mohou použít metody, kterými se ve zdivu vytvoří nová bariéra - buď mechanická nebo těsnicí a hydrofobizační clona. Ta doplní nebo nahradí chybějící hydroizolaci, čímž se zabrání pronikání zemní vlhkosti do zdí.
Druhou možností jsou neinvazivní technologie, které vlhkost ze zdiva odvedou, čímž ho vysuší. Různé metody se přitom mohou použít buď jednotlivě, nebo v kombinaci, a to podle konkrétní situace.

Do konstrukce se v tomto případě vloží dodatečná mechanická hydroizolace, která zabrání vzlínání vlhkosti. Způsobů je několik. Zdivo může podříznout (dle materiálu a tloušťky zdí ruční nebo řetězovou pilou, případně diamantovým lanem), do vzniklé mezery se vsune izolace (asfaltová lepenka s pevnou vložkou nebo tlustší fólie na bázi PVC) a spára se vyplní speciální expanzní maltou.

Druhou možností je premurovanie hydroizolační spáry - vybere se několik vrstev cihel a nahradí se novými včetně vrstvy hydroizolace. Do třetice lze do stěn pomocí speciálního příklepového lisu zarazit vysokopevnostní nerezové plechy. V každém případě je třeba spojit vloženou hydroizolaci s vodorovnou izolací podlahy, případně se svislou izolací stěny, jinak systém nebude správně fungovat.

Druhou možností je premurovanie hydroizolační spáry - vybere se několik vrstev cihel a nahradí se novými včetně vrstvy hydroizolace. Do třetice lze do stěn pomocí speciálního příklepového lisu zarazit vysokopevnostní nerezové plechy. V každém případě je třeba spojit vloženou hydroizolaci s vodorovnou izolací podlahy, případně se svislou izolací stěny, jinak systém nebude správně fungovat.

výhody

Jde o rozšířený a spolehlivě fungující způsob sanace s téměř okamžitým a 100 procentním účinkem.

rizika

Tato metoda je poměrně drahá, náročná na strojové vybavení i na realizaci a nemůže se dělat pod úrovní terénu. Takový výrazný zásah do stavby musí určitě posoudit statik. V některých starších objektech, které byly dlouho vlhké, může nastat nepříjemný efekt - citlivější materiály, např. hliněné cihly, se mohou při rychlém přesušení začít rozpadat.

Výhody

Jde o rozšířený a spolehlivě fungující způsob sanace s téměř okamžitým a 100 procentním účinkem.

Rizika

Tato metoda je poměrně drahá, náročná na strojové vybavení i na realizaci a nemůže se dělat pod úrovní terénu. Takový výrazný zásah do stavby musí určitě posoudit statik. V některých starších objektech, které byly dlouho vlhké, může nastat nepříjemný efekt - citlivější materiály, např. hliněné cihly, se mohou při rychlém přesušení začít rozpadat.Primalex Primer

0
Novinka Primalex Primer je bílá malířská základní barva vhodná pro přípravu podkladů v interiéru. Primer sjednotí nasákavost povrchu a zpevní natíraný podklad. Usnadňuje tak aplikaci, zvyšuje komfort malování a zároveň snižuje spotřebu barvy pro finální nátěr.

Je vhodný na povrchy méně náročné na přípravu podkladu, které nevyžadují penetraci, jako jsou např. Nové minerální a sádrové omítky, sádrokartony, reliéfní tapety nebo materiály na bázi skelných vláken, zdivo, beton, nebo starší malby natřené tzv. omyvatelnými barvami. Pro snížení spotřeby barevného finálního nátěru Vybraný odstínu lze Primalex Primer i natónovat.

Primalex Primer není finální nátěr, proto pro dokonalý výsledek je třeba použít doporučený finální malířský nátěr. Najdete v prodejnách sítě Dům barev nebo v jiných vašich oblíbených prodejnách barev a laků.

	      

Úprava stěn ve starém domě

0
Chcete si upravit starší dům na krásném místě tak, abyste v něm mohli trávit chvíle volna? Staré zdi mohou mít své mouchy, na které nová barva nemusí stačit. Aby byla vaše chalupa opravdu perfektní, máme pro vás tipy, jak si s nimi poradit.

1. Než začnete

Než se pustíte do bělení stěn své chalupy, měli byste důkladně zhodnotit situaci - zjistit, zda jsou zdi suché a původní omítky v pořádku, to znamená, zda dobře drží (při poklepání nezní dutě) a neolupují se. Pokud jsou stěny vlhké, v první řadě je třeba zjistit a odstranit příčinu vlhnutí - může jí být chybějící hydroizolace (o možnostech nápravy jsme podrobně psali v červnovém vydání a článek zanedlouho najdete i na našem webu), nedostatečné zateplení, špatné větrání či chybějící dešťové svody.
Všechny nesoudržné a olupující se vrstvy (ať už omítky nebo nátěry) je třeba odstranit a nahradit novými, přičemž je důležité vybrat na renovaci materiál s vhodnými vlastnostmi. Dalším problémem mohou být plísně nebo skvrny - i na jejich odstranění je třeba použít správný postup a vhodné přípravky. Na těchto stranách najdete rady a tipy, jak si poradit s nejčastějšími nedostatky, se kterými se na stěnách starých domů můžete setkat.

2. Vyberte si správný materiál

Omítky mohou být jednovrstvé nebo dvouvrstvé (na jádrovou omítku se natáhne ještě tenká štuková vrstva omítky nebo stěrky), případně speciální (tepelněizolační, sanační). Specifickou požadavkem při starém zdivu je nanést ještě před omítáním kontaktní můstek (postřik).

Na povrchovou úpravu si vyberte materiál - omítku nebo stěrku, podle těchto tří kritérií:

typu podkladu
vlastností samotné omítky či stěrky, a to v závislosti na prostředí, kde bude materiál použit, např. zvýšené vlhkosti
struktury finálního povrchu

Například na cihlové zdivo jsou vhodné:

vápenné omítky nebo stěrky, které dokáží regulovat vlhkost v interiéru
vápenocementové omítky, které jsou tradiční a mají typickou jemnou strukturu povrchu
sádrové omítky nebo stěrky, které mají hladký povrch a umožňují stěnám dýchat

Povrch stěny může mít zároveň různé struktury - od hrubé (vápenné nebo vápenocementové omítky) přes zrnitou a jemnou až po hladkou gletovanú (např. Sádrové omítky nebo vápenné stěrky).

3. Vyrovnání plus něco navíc

Potřebujete vyrovnat staré stěny? V nabídce jsou v tomto směru i výrobky se zajímavými benefity. Například s univerzální vyrovnávací maltou Baumacol Preciso můžete upravit nejen vnitřní, ale i vnější stěny a podlahy. Je vhodná pro plošné i lokální opravy v tloušťce od 2 do 30 mm a dají se s ní vytvořit také spádové vrstvy.

Dalším zajímavým tipem je vnitřní vyrovnávací a zároveň izolační hmota JUBOLIN Thermo. Obsahuje speciální duté plniva, které vytvářejí tepelnou zábranu, díky čemuž je povrch na dotek teplejší a příjemnější. Hodí se tedy k vyrovnání stěn, které chcete zároveň dodatečně izolovat a tím snížit například riziko vlhnutí a růstu plísní v místech tepelných mostů. Tento účinek je ještě vyšší při kombinaci s tepelněizolační vnitřní malířskou barvou.

	      

Několik tipů na dárek k výročí svatby

0

Slavíte brzy výročí svatby a přemýšlíte, jaký dárek zvolit? Podívejte se na celou řadu tipů, které zaručeně udělají radost jí i jemu.

Jedním ze dnů, které sice nejsou mezi státními svátky, ale přesto je manželé s oblibou slaví, je den výročí svatby. Dostanete tak možnost si připomenout další rok společného soužití. Výročí mají své názvy, první rok se jedná o bavlněné, druhý papírové a třetí kožené výročí. Desetileté výročí je cínové, dvacetileté porcelánové a padesátileté manželství je zlaté.

Tipy na dárky pro ženu

 • Květina je automatickým dárkem k výročí a k této příležitosti by měla patřit vždy. Živá nebo aranžovaná květina neurazí žádnou ženu.
 • Spodní prádlo je častým dárkem, který může budit podezření, že si jej muži kupují jako dar pro sebe. Vybírejte proto krásné, ale pohodlné prádlo.
 • Dárkový poukaz na kosmetiku, masáž nebo wellness pobyt je také perfektním dárkem k výročí svatby.
 • Šperky ocení každá žena. Ať už má vaše partnerka ráda zlato, stříbro, náušnice nebo náhrdelníky, se šperky vedle nešlápnete.
 • Romantický pobyt třeba jako prodloužený víkend, nebo dovolená například v Paříži je také dobrou volbou.

Tipy na dárky pro muže

 • Pánské doplňky jako manžetové knoflíčky, nebo spony na kravatu jsou vhodným dárkem pro muže, kteří se rádi oblékají.
 • Luxusní psací souprava je perfektní dárkem pro muže manažera. Stejně jako krásný zápisník s koženým pouzdrem, nebo praktický diář.
 • Vtipná trička pro pár zase ocení muži se smyslem pro humor. Kreativitě se zde meze nekladou a pokud se chcete u předávání daru společně zasmát, jsou skvělou volbou.
 • Poukazy na nákup potěší každého. Navíc mu dáte určitý prostor, jak si vybrat konkrétní věc podle vlastního gusta. 
 • Láhev kvalitního alkoholu nebo doutníků v dárkovém balení také potěší skoro každého muže.

Jak připravit pravou italskou pizzu Margheritu?

0

Pizzu jistě není třeba představovat, stala se jedním z nejoblíbenějších pokrmů na celé planetě. V tomto článku si však představíme recept na tu původní italskou, která vznikla již v 18. století.

Pizza Margherita se zrodila napočest návštěvy královny Margherity v roce 1889. Místní kuchař Rafael Esposito vymyslel pizzu v italských národních barvách, která se později stala skutečným symbolem a rozšířila se po celém světě.

Potřebné suroviny:

 • jeden sáček droždí
 • dvě lžičky cukru krupice
 • jedna lžička soli
 • dvě lžíce olivového oleje
 • půl kila hladké mouky
 • čtyři masitá rajčata
 • jedna lžíce oregana
 • bazalka na posypání
 • jedna mozzarella

Postup přípravy:

 • Rozdrobte droždí v 300 ml teplé vody spolu s cukrem a nechte odpočinout deset minut na teplém místě. Během této doby začnou kvasinky působit a těsto krásně nakyne. V další míse smíchejte mouku a sůl, do které nalijte připravený kvásek.
 • Nyní je třeba smíchat obě misky a po přidání oleje důkladně vypracovat hladké a elastické těsto. Těsto bude hotové, jakmile zmizí hrudky a přestane se vám lepit na ruce. Hotové těsto přikryjte vlhkou utěrkou a odložte nejméně na 30 minut na teplé místo, za tuto dobu takřka zdvojnásobí svůj objem.
 • Nyní promixujte rajčata, okořeňte oreganem a solí a připravte omáčku na pizzu. Na pomoučeném válu, rozválejte těsto do velikosti vymazaného plechu. Těsto by mělo být hodně tenké, ať je pizza ve výsledku křupavá.
 • Na těsto natřete rajčatovou omáčku, vyskládejte na plátky nakrájenou mozzarellu a vložte do rozpálené trouby na 10 – 15 minut, dokud nebudou okraje zlatové. Pizzu před servírováním posypte oreganem a bazalkou.

Tip: Chcete ochutnat tuto tradiční italskou pizzu ihned, bez práce a připravenou rozeným Italem z těch nejlepších surovin? Využijte možnosti rozvozu pizzy Brno a rozvozu pizzy Olomouc.

8 tipů, jak napsat dobrou diplomovou práci

0

Psaní diplomky již potrápilo nejednoho studenta. Pokud právě stojíte před tímto nelehkým úkolem, podívejte se na několik užitečných tipů, které vám pomohou ke kvalitní a úspěšné závěrečné práci. 

 1. Sežeňte si vzor

Sežeňte si vzor diplomové práce ať víte, jak má vaše práce vypadat. Vzor si stáhněte přímo ve škole, v které studujete, protože každá má jiné podmínky na vzhled, rozsah, ale i finální úpravu. 

 1. Vypracování podkladů

Pokud jste se dostali do bodu, kdy jste s termínem na hraně a víte, že nestíháte, nemusíte věšet hlavu. Naštěstí je zde možnost vypracování podkladů diplomové práce na zakázku, kterou využívají tisíce dalších studentů. Podklady vypracovanými od profesionálů získáte čas, který vám chybí. 

 1. Začněte od nejlehčího

Nemá cenu začínat hned od toho nejtěžšího. Začněte při vypracování diplomové práce tím snadnějším, co znáte a o čem se vám dobře píše. Aź budete mít solidní základ, doplňte to náročnější. když od začátku uvidíte postup ve vaší práci a množící se text, práce půjde lépe od ruky. 

 1. Pište, pište, pište

Základ je nečekat a prostě začít psát. Pokud budete na psaním jen přemýšlet, nikdy nezačnete. Radši pište hodně a poté škrtejte, než málo, nebo vůbec. Formu textu dejte až druhý den, kdy věty upravte tak, aby se hezky četli, případně přepište opakující slova.

 1. Omáčka slov

Diplomová práce má poměrně velký obsah co do počtu stránek a ty se někde nahnat musí. Používejte cizí slova, synonyma a košaté věty. Nic se nesmí přehnat, ale pokud si dáte záležet, dokážete požadovaný text solidně natáhnout. 

 1. Obrázky a grafy

Nezapomínejte na obrázky a grafy. Stylisticky vaší práci jen pomohou a text bude působit více upraveně a odborně

 1. Zdroje

Zdroje, ze kterých čerpáte, jsou základem vaší práce, mějte jich co nejvíce. A samozřejmě i cizojazyčné. I kdyby jste z knížky měli vzít jen jednu větu, vemte ji. Budete mít další řádek v seznamu použité literatury a tedy i další plusový bod

 1. Plánování

Nenechávejte práci na poslední chvíli. Diplomka se sice dá napsat i v časovém presu, ale proč to zbytečně hrotit, když všechno může být v klidu.

Jeden víkend, všichni nakažení. Každý den cítím vinu za smrt tchyně. Od mrtvice ho dělily minuty.

0

Zpochybňuje závažnost pandemie se Tony Green rozhodl uspořádat setkání pro svou rodinu. Krátce na to měl on a dalších pět pozvaných pozitivní test na koronavirus
Příběh Tonyho Greena převyprávěl novinář Eli Saslow.
Původně vyšel na webu Washington Post.

Když onemocněl prezident Donald Trump, na chvíli se mi vrátil pocit z toho, jak jsem se poprvé probral v nemocnici. Vím, jaké je to, když vás poníží tento virus.

Předtím jsem si myslel, že pandemie je pouze podvod. Že je to nafouknutý mediální hoax. Dělal jsem si srandu z lidí, kteří nosili roušku.

Všechno mě to dohnalo a musel jsem si přiznat svou chybu. Takže, pokud mě chcete nenávidět nebo vinit, klidně jděte do toho. Dělám to také.

Ta oslava byl můj nápad. A právě proto mě to tak mrzí. Nuž, vlastně to nebyla ani oslava, spíše setkání. Bylo nás jen šest, dobře? Moji rodiče, můj partner a rodiče mého partnera. Měsíce jsme byli zavřeni doma v Texasu a guvernér právě ohlásil, že malé setkání jsou zřejmě v pořádku. Jsme si v rodině velmi blízcí a neviděli jsme se už věčnost. Bylo konečně léto. Pomyslel jsem si: Nejhorší je za námi. Ksakru, Posuňme se už dál. Čeho se tak bojíme?

Kdo to přinesl do domu?

Ne všichni z mé rodiny mají stejné přesvědčení jako já, ale tlačil jsem na nich. Nikdy jsem se za své názory nestyděl. Jsem gay a konzervativec, takže jsem zvyklý kráčet proti proudu. Médiím jsem přestal věřit jako zdroji informací, když začali jít v roce 2016 silně proti Trumpovi. Zrušil jsem si kabelovku. Všechno to byly pouze názory, takže jsem si raději vytvářel svůj vlastní. Trošku pravdy najdu tady, trošku tam, pak to dám dohromady a uvidím, co z toho vyjde.

V mém osobním okruhu mám zhruba čtyři tisíce lidí a ani jeden z nich neonemocněl. Ani jeden. Začnete poslouchat vtipy o tom, jak člověk s padákem skočí z letadla a zemře na Covid-19. Pomyslíte si: Něco tu nesedí. Začnete odmítat a popírat.

„No tak, už stačilo. Setkejme se a konečně si užívejme život,“ řekl jsem své rodině.

Všichni přišli přes víkend. Dohodli jsme se, že si nebudeme od sebe držet odstup nebo se tím zbytečně stresovat. Mámu jsem neviděl několik měsíců, to ji mám jakože setkat a neobjal? Ale no tak! Máme dvoupatrový dům, takže bylo místo pro každého. Každý přišel dobrovolně. Zdálo se nám, že to potřebujeme.

Husí kůži nejsou zbytečný pozůstatek evoluce. Souvisí s růstem vlasů

0

Uvažoval nad nimi už Charles Darwin.

Zima, strach, šok, úzkost či vzrušení jsou podněty, které nejednou vyvolají na lidském těle husí kůži. Nový výzkum naznačuje, že buňky, které způsobují husí kůži, jsou také zodpovědné za růst a regeneraci vlasů a chlupů.

Nad tím, proč lidem naskakují husí kůži, uvažoval už Charles Darwin ve svých spisech o evoluci.

Jde o pozůstatek z dob, kdy byli naši předkové mnohem více ochlupení, a právě husí kůže je chránila před chladem.

Pokožka na zimu reagovala stažením malých svalů, důsledkem čehož došlo k vztyčený chlupů. Takto naježené ochlupení bránilo úniku tepla ven z těla.

Dlouho se uvažovalo, že v současnosti už husí kůži nemají pro lidi význam. No vědci z Harvardské univerzity nedávno přišli na dosud neznámou funkci husí kůže.

Tytéž buňky, které v těle způsobují husí kůži, zároveň aktivují kmenové buňky vlasových váčků, ze kterých vyrůstají vlasy a chlupy. Zjištění by mohlo mít význam pro léčbu vypadávání vlasů.

Výzkum, který proběhl na myších, publikovali v časopise Cell.

propojenost systému

Vědci zkoumali kůži ve vysokém rozlišení pod mikroskopem.

Nejnovější články