Domů Blog

Kde se vzal v naší historii karneol?

0

Karneol historicky náleží mezi vůbec první opracovávané kameny. Jsme to schopni tvrdit velmi konkrétně například díky nálezu z města Jarmo v Mezopotámii. Archeologové jej datují už do 7. tisíciletí př. n. l.

Tento objev není jediný, historikům se podařilo zdokumentovat i další příklady využívání karneolu hluboko v minulosti. Například tak se jedná o nálezy šperků z města Ur, které pocházejí z období přibližně 2500 před n. l.

Historie používání karneolu je nicméně podle některých zdrojů ještě delší. Korálky z něj se používaly už v období neolitu na území dnešního Bulharska.

Na významu tento minerál neztratil ani dnes. V dostupných pramenech se také uvádí, že jde o symbolický kámen, který se má konkrétně darovat k 17. výročí sňatku. Pokud se vám však líbí, rozhodně se neomezujte jen na tuto příležitost. Šperky s karneolem jsou okouzlující pro všechny příležitosti. Který z nich si vyberete?

Pampeliška a její léčivá síla! Víte, na co využijete kořen a na co listy či květ?

0

Pampelišku na loukách lze nalézt od dubna až do října. Pro léčebné účely lze využít kořen, listy i květy rostliny.

TASR 07.09.2021 10:00 pampeliška, sirupFoto: Shutterstock
Pro léčebné účely lze využít kořen, listy i květy pampelišky.
O příznivých účincích pampelišky se vědělo již v 10. století. Pampeliška podle RÚVZ posiluje funkce jater a žlučníku, pomáhá při zánětech a kamenech v ledvinách a močovém měchýři, stimuluje látkovou výměnu, zlepšuje chuť do jídla či účinkuje při žaludečních a střevních potížích. Používá se také při cukrovce, pomáhá při artróze a je účinná i při kožních onemocněních, jako akné či ekzém. Na sociální síti připomněl Regionální úřad veřejného zdravotnictví (RÚVZ) Bratislava hlavní město.

Za nejúčinnější část je považován kořen, protože pomáhá při trávicích potížích, zánětu jater, problémech se slezinou, žlučníkem, při žlučníkových kamenech, a při anémii. „Vědecké studie dokonce popisují účinek extraktu z kořene pampelišky na některé druhy rakovinných buněk, když po podání tohoto extraktu došlo k jejich zániku,“ přiblížil RÚVZ.

chléb, pečivo, bageta, pekárenské výrobky
ČTĚTE VÍCE
Jak správně zmrazit chléb či rohlíky? Na co si dát pozor?
V listech jsou bohatě zastoupeny vitaminy C, A, D, B a K, kyselina křemičitá a karotenoidy a množství minerálních látek, jako draslík, sodík, hliník, měď, vápník, křemík, síra a fosfor. „Pro vysoký obsah železa, pomáhají při léčbě anémie a při únavě. Přítomnost zeaxantinu a luteinu zase udržuje zrak v dobré kondici, „upřesnil RÚVZ.

Z listů je možné připravit čaj či využít je přímo do salátů a polévek. Z květů pampelišek se zas nejčastěji vyrábí med, sirup nebo čaj. Květy však nejsou vhodné k sušení. „Nápomocné jsou při léčbě onemocnění dýchacích cest a podporují vykašlávání. Můžeme ho použít nejen k léčbě, ale i preventivně, „konstatoval RÚVZ.

Od tohoto věku by měla miminka spát ve své postýlce

0

Dosud Světová zdravotnická organizace WHO doporučila, abychom nechali miminka spát první rok u sebe v pokoji, resp. v posteli, ale aktuální studie ukazuje nová zjištění.

db, Pravda 03.12.2019 15:00 dítě, miminko, Foto: Shutterstock
Miminka spí víc, když jsou ve své vlastní pokoji.
velký rozdíl
Americký časopis Pediatrics totiž publikoval studii, která tomu odporuje. Podle výsledků skupiny kolem doktora Iana Paula z Penn State College of Medicine v Pennsylvánii, miminka spí více a kvalitnější, když jsou ve své vlastní pokoji – a to ještě předtím, než mají čtyři měsíce. Pro studii odpovědělo 279 rodin, na základě toho bylo zjištěno, že miminka těchto rodin ve věku čtyř měsíců spali o celých 45 minut déle a devět měsíční děti dokonce o hodinu a 40 minut déle. A to už je co říct, o tom ví své každý jeden rodič, který má právě s bábom „noční šichtu“.

Náhlé úmrtí kojenců
Kromě toho se přišlo i na souvislost mezi klesajícím počtem náhlého úmrtí kojenců a spaním ve vlastní posteli, je to zřejmé z uvedené studie.

Proč by měly děti vyzkoušet delfínoterapii?

0

Delfín nepije vodu, nikdy nespí a dokáže používat jednu část mozku zatímco druhá odpočívá. Dokáže také zadržet dech na čtvrt hodinu, nezavadil a vidí i nad hladinou.

Martin Harvan 08.12.2019 17:00 delfínFoto: SITA / AP, Wilfredo Lee
Tvar tlamičky delfína vytváří věčný úsměv s čím každému učaruje.
O zajímavých vlastnostech těchto savců není pochyb. Kromě těchto vlastností se však pyšní i pozitivním vlivem na lidské zdraví. Více o zmíněné terapii prozrazuje v rozhovoru pro Pravdu delfínoterapeutka Zuzana Mathéová.

Jak definujeme delfínoterapiu a čím je výjimečná?
Delfínoterapia je speciálně upravený a kontrolovatelný kontakt člověka s delfínem s cílem zvýšit léčebný efekt. Je nejúčinnější metodou z animoterapií, jen deset dní delfínoterapie lze přirovnat k roku a půl hipoterapie. Delfínoterapia se označuje také jako DAT – Dolphin Assisted Therapy – terapie za asistence delfína. Má pozitivní vliv na celkovou psychickou pohodu a vyrovnanost člověka, jakož i na zvýšení kreativity a životní síly. Je to druh holistické metody pro celou rodinu. Delfín dokáže v člověku vyburcovat samoléčebné procesy.

Delfíni jsou výjimečné díky specifickému smyslovému orgánu.
Ano, jen delfíni mají unikátní smyslový orgán, sonar, přes který vysílají ultrazvukové vlny. Podle neurologických výzkumů mají tyto vysokofrekvenční zvukové vlny stimulující efekt na lidský organismus. Vlny působí zejména na nervovou soustavu – harmonizují obě hemisféry a snižují mozkovou frekvenci do hladiny alfa. Je zde možnost vytváření nových nervových propojení.

Jak tedy delfín vnímá člověka?
Delfín si klienta „naskenuje“. Vidí, zda je to žena nebo muž a vidí, co klientovi chybí, případně co je v organismu navíc a na tom místě přímo působí.

S čím lidem pomáhá a za jak dlouho se dostaví kýžený efekt?
Nejúčinnější terapie je v délce 10 dní. První změny vidět někdy již během terapií v bazénu, někdy si na ně třeba počkat několik týdnů, či měsíců. Je běžné mít výsledky do 5 měsíců. Je to čistě velmi individuální, každý klient je jiný. Vidíme zlepšení v jemné a hrubé motorice, v komunikaci, v uvolnění křečí, zlepšuje se logika a soustředění, sociální vazby, vyprazdňování, přijímání tuhé stravy, spánek i řeč.

Na jakém principu to všechno funguje?
Delfínoterapia není léčba, ale pomáhá zmírnit některé přidružené symptomy léčby a zesiluje průběh léčebného procesu. Delfín v nás dokáže podnítit samoléčebné procesy. Množství klientů chodí na delfínoterapiu každý rok opakovaně a spojují ji s rodinnou dovolenou. Mnoho klientů absolvuje dvakrát ročně terapii. Jako doplňkové terapie nabízíme alfa lehátko a zvukoterapiu tibetskými miskami a gongem (léčba zvukem, tzv. Soundhealing) i pro rodinné příslušníky. Kromě delfínoterapie nabízíme programy plavání, team buldingy, speciální programy pro seniory, delfíní show, edukativní programy, krátkodobé pobyty pro zaneprázdněné manažery jako prevenci před vyhořením v kariéře nebo v rodině.

Pro koho je speciálně určen tento druh terapie a proč?
Delfínoterapia se využívá u dětí a dospělých s diagnózami jako jsou dětská mozková obrna, autismus, Rettův syndrom, Aspergerův syndrom, PAS, Downův syndrom, ADD, ADHD, hyperaktivita, Toriello-Carey syndrom, tuberózní skleróza, mentální a pohybové postižení, poruchy učení a pozornosti, vývojové poruchy a poruchy řeči, svalová dystrofie, migrény, slinotok, koktání, fobie a úzkosti, rakovina, deprese, silné agrese, chronický únavový syndrom či syndrom vyhoření, anorexie, obsedantně-kompulzivní onemocnění.

Z uvedeného vyplývá, že cílovou skupinou nemusí být jen děti.
Cílová skupina je opravdu kdokoliv. Delfínoterapia má pozitivní vliv na celkovou psychickou pohodu a vyrovnanost člověka, jakož i na zvýšení kreativity a životní síly. Dítě by mělo mít minimálně tři roky, ale často máme děti i dva a půl roční. Nejstarší klientku jsem měla 74-letou paní, jejíž diagnostikovali tumor v koleni. Mnoho lidí chce být s delfíny z různých důvodů, ať už z důvodu plavání s nimi v rámci celoživotního snu. Jiní ho vyhledávají jako inspiraci v životě a v práci. Věk tedy nerozhoduje, důležité je absolvovat ji co nejdříve. U starších pacientů pomáhá při zlepšování Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Jaký je vlastně první kontakt s delfínem, jak to vypadá v praxi?
Delfínoterapiu nabízíme Slovenské klientům celoročně v delfináriu v turecké Antalyi a ve městě Konstanca v Rumunsku, kde se dá dostat i autem pro klienty, kteří nemohou vycestovat. V bazénu s mořskou vodou se pracuje vždy s jedním dítětem a delfínem. Delfínoterapeut je v těsné blízkosti dítěte a nerozlučná spolupráce je zároveň s trenérem delfínů. K pohodlí a sebejistotě přispívá neopren a nadlehčovací opasek. Ve vodě je delfínoterapeut, jedno dítě a jeho vlastní delfín. Do vody vstupujeme z takzvané platformy, kde na nás čeká trenér delfínů, který připraví delfínů. Jako první vstupuji do vody já až pak klient.

Pozor na nebezpečný výživový doplněk křemelinu, obsahuje příliš mnoho rtuti

0

Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR varuje před zdraví nebezpečným výrobkem – potravinovým doplňkem křemeliny.

TASR 27.09.2021 11:04
„V předmětném výrobku analýza prokázala obsah rtuti nad maximální povolenou hodnotou,“ informovali hygienici.

Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR varuje před zdraví nebezpečným výrobkem – potravinovým doplňkem křemeliny.
Konkretizovaly, že jde o 400 g prášek s datem minimální trvanlivosti 10/2024 a číslem šarže 201001. „Příslušné orgány veřejného zdravotnictví v ČR nařídili stažení předmětného výrobku ze slovenského trhu, protože se však může nacházet v obchodní síti na území ČR, doporučujeme spotřebitelům, aby výrobek nekupovali, už zakoupený výrobek nepoužívali a případně jej vrátili zpět do místa prodeje, „dodal KHS.

Pokud můžete, používání výtahu raději omezte

0

Ve společných prostorách bytovek je třeba pohybovat se s řádně nasazeným rouškou nebo respirátorem.

TASR 27.09.2021 13:00 nohy, chůze, schodyFoto: Shutterstock
Používání výtahu je lepší omezit, ideálně se mu zcela vyhnout.
Používání výtahu je lepší omezit, ideálně se mu zcela vyhnout. S cílem minimalizovat riziko nákazy novým koronavirus v každodenních situacích to doporučuje Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR.

„Ve společných prostorách bytovek se pohybujte s řádně nasazeným respirátorem, který přiléhá na pokožku obličeje a překrývá nos a ústa. Chráníte tím sebe i své sousedy, kteří mohou patřit do rizikové skupiny, „upřesnila mluvčí ÚVZ SR Daša Račková.

V případě, že není možné zcela se vyhnout používání výtahu, neměli by se v něm současně vézt osoby z různých domácností.

Úřad doporučuje trávit ve společných prostorách bytového domu pouze nezbytné minimum času a dbát přitom na zvýšenou hygienu. „Po kontaktu s plochami, kterých se dotýkají jiní lidé, jako jsou kliky, madla či tlačítka ve výtahu, se nedotýkejte obličeje. Co nejdříve si dezinfikujte nebo omyjte ruce, „vysvětlila Račková.

Spolu či zvlášť? Respektujte rozhodnutí rodičů, kde stráví Vánoce

0

Pokud to rodiče chtějí, nechte je trávit Vánoce samých, tvrdí odbornice.

TASR 20.12.2019 12:00 rodina, vánoce, večeraFoto: Shutterstock
Jak bude vypadat vaše štědrovečerní večeře?
Terapeutka z online poradny Ligy za duševní zdraví Jolana Kusá připomněla, že je to dokonce povinností dětí. „Jsou přece dospělí a svéprávní. Důležité je, aby měli jistotu, že jsou u vás vítáni, i vy abyste si byli jisti, že vaše pozvání je upřímné, „doporučuje.

Rodiče podle jejích slov mohou mít dobré důvody pro své rozhodnutí, potřebují už více klidu a ticha, jsou zvyklí na své řády, obřady. Někdy nechtějí rušit své děti, chtějí dopřát intimitu rodině, prostor na vybudování a užití si svých rodinných svátků. „Zdá se, že není zrovna doba velkých rodin za jedním stolem, což i štědrovečerním. Vaši rodiče vědí, jak rychle žijete, honíte čas, a tak vám ten sváteční chtějí dopřát pro vašich nejbližších, manžela, manželku a děti, „tvrdí odbornice.

Poukázala na to, že do svátků vstupuje polovina cizího elementu – zvyků a obřadů partnera. „Rodiče by se museli přizpůsobit, projevit toleranci, mohli by se cítit nepohodlně. Důležité je, aby věděli, že jejich navštívíte a vaše návštěva bude srdečná a z lásky, ne povinná, neboť se to patří. Také je důležité, aby věděli, že ty dveře u vás se nezavřou pro ně, ať by se rozhodli jakkoli, „doporučuje Kusá.

Připomněla, že úcta a ohleduplnost jsou projevy lásky rozhodně více než dělat dobře někomu, no násilím. „I když by rozumné argumenty byly, třeba na té druhé straně byste měli jistotu, že je o nich postaráno, že jsou zdraví a v pořádku. Život vám vrací ten pocit obav o nich, který oni zažívali celé vaše dětství, „uzavřela.

Takto se již zaručeně dostanete do vánoční nálady!

0

Vyšlo to tento rok tak, že jste až do poslední chvíle pracovali a nestihli jste ani vánoční trhy?

db, Pravda 23.12.2019 06:00 pes, vánoce, zvieraFoto: Shutterstock
Nejpozději při výzdobě stromečku si můžete být jistá, že ta vánoční nálada už je za dveřmi.
Nic kolem vám Vánoce nepřipomíná? Možná ani počasí? Zde je pět tipů, jak si vánoční atmosféru rychle vyčarujete. A s ní i spokojenost v srdci a úsměv na rtech.

Poslouchejte vánoční koledy
Vytvořte si vánoční seznam skladeb! Díky dobrým vánočním písním v uchu už vánoční atmosféra na sebe nenechá dlouho čekat. Hned dostanete chuť na vánoční pečivo, zdobení stromečku, svařák či punč.

Dívejte vánoční filmy
Filmů s vánoční tématikou, resp. pohádek je více než dost. Prohlédněte si televizní program a zakroužkujte si filmy, které znáte z dětství a považujete je za vánoční klasiku, bez které si už Vánoce neumíte a nechcete představit.

Upečte něco dobrého
Především vůně vanilkových rohlíků vám garantuje, že ve vzduchu ucítíte vánoční atmosféru. O pár hodin to vypukne …!

Pijte vaječný likér
Stačí jeden panák a hned budete mít lepší náladu. S vaječným likérem se skutečně správně naladíte.

Ozdobte si vánoční stromek
Nejpozději při výzdobě stromečku si můžete být jistá, že ta vánoční nálada už klepe na dveře. Věšení vánočních koulí a jiných roztomilých ozdob vás navíc může rozveselit a zlepšit vám náladu. Přejeme vám šťastné a veselé!

Bude to chlapeček nebo holčička? Znaky, které napoví!

0

Hned, jak vám vyjde pozitivní těhotenský test, kladete si už jen jednu otázku: Bude to chlapeček nebo holčička?

db, Pravda 26.12.2019 11:00 mateřství, těhotenství, tehotnáFoto: Shutterstock
V oválných bříškách se častěji skrývají holčičky.
Jak to rozpoznat?
Nejdůležitější pro každou budoucí maminku je, aby děťátko přišlo na svět zdravé a živé. Většina rodičů však chce vědět pohlaví miminka ještě před narozením. Důvody bývají někdy praktické, není to jen zvědavost. Zařizování pokojíčku, kočárek, barva výbavičky … Zde je pár mýtů, které mají pomoci rozpoznat, jaké pohlaví bude dítě mít:

váha maminky
Mýtus hovoří o tom, že čím více matka během těhotenství přibere, tím je pravděpodobnější, že čeká chlapce. Ve skutečnosti však záleží na mnoha dalších faktorech.

nevolnost
Podle jedné studie je těžká forma nevolnosti během těhotenství známkou toho, že na cestě je holčička.

tvar břicha
Nejznámějším důkazem je tvar těhotenského břicha. Pokud je velmi kulaté, bude to pravděpodobně chlapec. V oválných bříškách se častěji skrývají holčičky.

chutě
Mýty vznikly i kolem chutí. Komu jde během těhotenství na chuť více slané, asi čeká chlapce. Pokud se naopak těhotná žena nemůže dojíst sladkostí, pravděpodobně čeká holčičku.

Hledali lanýže, aby bylo na nutellu! S nejdražší potravinou světa vybudovali rodinnou firmu

0

Lanýže mají různé tvary. Čím jsou větší, tím jsou dražší.
Lanýž se řadí mezi nejdražší potraviny na světě a cena této houby, která roste pod zemí v oblasti dubových hájů a má své nezaměnitelnou vůni, se může vyšplhat i na tisícovku eur za kilogram. Momentálně se na Istrii průměrná cena hýbe mezi částkou 500 až 600 eur, cena roste v závislosti na dané sezóny, ale také například na tom, zda se lanýže dařilo v sousedním Itálii. V restauracích je používají již desetiletí a jídla s nimi patří mezi ty nejdražší ve speciálním menu. Nemluvě o tom, že jsou nedílnou součástí nabídky špičkových restaurací a tzv. „Fine dining“. Podle příběhů z rodinné historie však k hledání lanýžů přivedlo Karlićovcov cosi zcela jiného.

Vzácné lanýže za sladkou pochoutku ze západu
„Zhruba před padesáti lety začal s hledáním lanýžů ještě můj dědeček. Poradil mu to dobrý kamarád z Itálie s tím, že lanýže se stávaly ceněným zbožím a ingrediencí v kuchyni. Máma jako nejmladší ze všech dětí se pro tuto činnost nadchla a právě ona doprovázela Stark při hledání v lesích, „vzpomíná Ivana Karlic. „Mělo to však docela zajímavý důvod – uvědomovala si, že lanýže jsou dobře zaplacena vzácnost a v té době milovala nutellu, která v Chorvatsku byla nedostatkové zboží. Téměř nezohnateľná. Nechtěla prý žádnou jinou náhradu a tak chodívala hledat lanýže, aby je pak mohl dědeček vyměnit v Itálii za nutellu, „pokračuje s úsměvem.

Lanýže jsou výnosný byznys i láska
FOTOGALERIE
Lanýže mají různé tvary. Čím jsou větší, tím …
Lanýže se dají použít v kuchyni opravdu na …

  • 6Hľuzovky mají různé tvary. Čím jsou větší, tím …
    Ať už je to pravdivý příběh, nebo trošku přikrášlena historka pro média, je vlastně jedno – jisté však je, že mámu Radmilo Karlic svedla vzácná lanýž na velmi zajímavou životní cestu. „Máma si velmi rychle uvědomila, že lanýže jsou skutečně zdrojem výdělku a obživy a chodívala hledat jejich téměř každý den. Ve vesnici se už o ní začaly šířit nepěkné řeči, ale myslím, že si nic z toho nedělala. Našla totiž vždy nejvíce, zkrátka se jí dařilo a postupně se začala více zapojovat do organizování sběru a také tréninku psy, kteří lanýže vyčmuchá pod zemí, „popisuje Ivana Karlic.

Bez citlivého čenichu by zůstaly skryty
Psi jsou důležitou součástí celého procesu. V některých zemích hledají lanýže prasata, v Chorvatsku jsou to však čtyřnozí mazlíčci, kteří musí absolvovat náročný trénink. „Obvykle trvá zhruba tři roky, než jsou opravdu stoprocentně připraveni, ale do lesa vyrážíme už s dvouletými pejsky,“ vysvětluje Ivana Karlic. Výhodu prý u nich mají fenky, v hledání se jim daří lépe. Nejde přitom o konkrétní plemeno, protože na čenichání lanýže podle Karlićovcov dá vycvičit většina ras. Jak nám během samotného hledání, které jako zážitkovou aktivitu pro turisty Karlićovci organizují, prozradil náš průvodce Luka (mimochodem, další součást rodiny – konkrétně bratranec) – on má nejlepší zkušenosti s labradory a mixem jejich plemene s jiným.

Viz tento příspěvek na Instagram
Příspěvek, který sdílí Karlic tartufi (@karlictartufi)

Do byznysu s lanýži se již léta zapojuje celá rodina ai část vesničky Paladini, kde se rodinná firma (a nyní už i farma osázená stromy lískových oříšků) nachází. Hybným motorem však byla právě Radmila Karlic, Ivanino máma. „Byla vůbec první licencovanou hledačka lanýžů v naší zemi. Když se později se seznámili s mým otcem, i on se nadchl pro myšlenku vlastní společnosti a oba se rozhodli zanechat své původní zaměstnání a začali budovat rodinnou firmu na hledání lanýžů. Lidé si na začátku mysleli, že se museli oba zbláznit, ale myslím si, že oba tuto práci milovali a stále milují. V lese trávili každý den, někdy dvanáct, čtrnáct hodin a postupně se jim podařilo prodejem nasbíraných hub získat kapitál, s pomocí kterého začali budovat rodinnou firmu. Za několik let se rozrostla až do dnešní podoby, „vysvětluje.

Z PR a novin zpět do lesů
Pro 24-letou Ivanu bylo hledání lanýžů přirozenou součástí dětství. „S rodiči jsme trávili hodně času v lese, oba s bratrem jsme snili o tom, že se z nás také stanou hledači lanýžů,“ prozrazuje. Samozřejmě, i ona si prošla obdobím hledání se. Vystudovala public relations (možná i proto tak přirozeně komunikuje s novináři a hosty) a vyzkoušela si několik zaměstnání.

Nejnovější články