DomůZdravíProč by měly děti vyzkoušet delfínoterapii?

Proč by měly děti vyzkoušet delfínoterapii?

-

Delfín nepije vodu, nikdy nespí a dokáže používat jednu část mozku zatímco druhá odpočívá. Dokáže také zadržet dech na čtvrt hodinu, nezavadil a vidí i nad hladinou.

Martin Harvan 08.12.2019 17:00 delfínFoto: SITA / AP, Wilfredo Lee
Tvar tlamičky delfína vytváří věčný úsměv s čím každému učaruje.
O zajímavých vlastnostech těchto savců není pochyb. Kromě těchto vlastností se však pyšní i pozitivním vlivem na lidské zdraví. Více o zmíněné terapii prozrazuje v rozhovoru pro Pravdu delfínoterapeutka Zuzana Mathéová.

Jak definujeme delfínoterapiu a čím je výjimečná?
Delfínoterapia je speciálně upravený a kontrolovatelný kontakt člověka s delfínem s cílem zvýšit léčebný efekt. Je nejúčinnější metodou z animoterapií, jen deset dní delfínoterapie lze přirovnat k roku a půl hipoterapie. Delfínoterapia se označuje také jako DAT – Dolphin Assisted Therapy – terapie za asistence delfína. Má pozitivní vliv na celkovou psychickou pohodu a vyrovnanost člověka, jakož i na zvýšení kreativity a životní síly. Je to druh holistické metody pro celou rodinu. Delfín dokáže v člověku vyburcovat samoléčebné procesy.

Delfíni jsou výjimečné díky specifickému smyslovému orgánu.
Ano, jen delfíni mají unikátní smyslový orgán, sonar, přes který vysílají ultrazvukové vlny. Podle neurologických výzkumů mají tyto vysokofrekvenční zvukové vlny stimulující efekt na lidský organismus. Vlny působí zejména na nervovou soustavu – harmonizují obě hemisféry a snižují mozkovou frekvenci do hladiny alfa. Je zde možnost vytváření nových nervových propojení.

Jak tedy delfín vnímá člověka?
Delfín si klienta „naskenuje“. Vidí, zda je to žena nebo muž a vidí, co klientovi chybí, případně co je v organismu navíc a na tom místě přímo působí.

S čím lidem pomáhá a za jak dlouho se dostaví kýžený efekt?
Nejúčinnější terapie je v délce 10 dní. První změny vidět někdy již během terapií v bazénu, někdy si na ně třeba počkat několik týdnů, či měsíců. Je běžné mít výsledky do 5 měsíců. Je to čistě velmi individuální, každý klient je jiný. Vidíme zlepšení v jemné a hrubé motorice, v komunikaci, v uvolnění křečí, zlepšuje se logika a soustředění, sociální vazby, vyprazdňování, přijímání tuhé stravy, spánek i řeč.

Na jakém principu to všechno funguje?
Delfínoterapia není léčba, ale pomáhá zmírnit některé přidružené symptomy léčby a zesiluje průběh léčebného procesu. Delfín v nás dokáže podnítit samoléčebné procesy. Množství klientů chodí na delfínoterapiu každý rok opakovaně a spojují ji s rodinnou dovolenou. Mnoho klientů absolvuje dvakrát ročně terapii. Jako doplňkové terapie nabízíme alfa lehátko a zvukoterapiu tibetskými miskami a gongem (léčba zvukem, tzv. Soundhealing) i pro rodinné příslušníky. Kromě delfínoterapie nabízíme programy plavání, team buldingy, speciální programy pro seniory, delfíní show, edukativní programy, krátkodobé pobyty pro zaneprázdněné manažery jako prevenci před vyhořením v kariéře nebo v rodině.

Pro koho je speciálně určen tento druh terapie a proč?
Delfínoterapia se využívá u dětí a dospělých s diagnózami jako jsou dětská mozková obrna, autismus, Rettův syndrom, Aspergerův syndrom, PAS, Downův syndrom, ADD, ADHD, hyperaktivita, Toriello-Carey syndrom, tuberózní skleróza, mentální a pohybové postižení, poruchy učení a pozornosti, vývojové poruchy a poruchy řeči, svalová dystrofie, migrény, slinotok, koktání, fobie a úzkosti, rakovina, deprese, silné agrese, chronický únavový syndrom či syndrom vyhoření, anorexie, obsedantně-kompulzivní onemocnění.

Z uvedeného vyplývá, že cílovou skupinou nemusí být jen děti.
Cílová skupina je opravdu kdokoliv. Delfínoterapia má pozitivní vliv na celkovou psychickou pohodu a vyrovnanost člověka, jakož i na zvýšení kreativity a životní síly. Dítě by mělo mít minimálně tři roky, ale často máme děti i dva a půl roční. Nejstarší klientku jsem měla 74-letou paní, jejíž diagnostikovali tumor v koleni. Mnoho lidí chce být s delfíny z různých důvodů, ať už z důvodu plavání s nimi v rámci celoživotního snu. Jiní ho vyhledávají jako inspiraci v životě a v práci. Věk tedy nerozhoduje, důležité je absolvovat ji co nejdříve. U starších pacientů pomáhá při zlepšování Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Jaký je vlastně první kontakt s delfínem, jak to vypadá v praxi?
Delfínoterapiu nabízíme Slovenské klientům celoročně v delfináriu v turecké Antalyi a ve městě Konstanca v Rumunsku, kde se dá dostat i autem pro klienty, kteří nemohou vycestovat. V bazénu s mořskou vodou se pracuje vždy s jedním dítětem a delfínem. Delfínoterapeut je v těsné blízkosti dítěte a nerozlučná spolupráce je zároveň s trenérem delfínů. K pohodlí a sebejistotě přispívá neopren a nadlehčovací opasek. Ve vodě je delfínoterapeut, jedno dítě a jeho vlastní delfín. Do vody vstupujeme z takzvané platformy, kde na nás čeká trenér delfínů, který připraví delfínů. Jako první vstupuji do vody já až pak klient.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek